Turystyka

Stany Zjednoczone – na jakich zasadach można jechać do tego kraju

Stany Zjednoczone mają bardzo dużo do zaproponowania jeśli mówimy o atrakcjach turystycznych. Na dokładniejsze ich pozwiedzanie i zobaczenie wszystkich atrakcji trzeba by dysponować kilkumiesięcznym urlopem. Na szczęście aktualnie osoby planujące się w taką podróż życia udać, mają łatwiej niż jeszcze parę lat temu. Przed rokiem 2019 zamierzając dotrzeć na terytorium Stanów każdy musiał posiadać ważną wizę. A wydanie takiej wiązało się z potrzebą wypełnienia wniosku, opłacenia go i wizyty u konsula. I nie było wcale gwarancji, że koniec końców taką wizę się dostanie, bo bardzo dużo zależne było od humoru jednej osoby.

Aktualnie Polska jest obsługiwana w bez potrzeby posiadania wiz, co oznacza że wjazd do USA w celu turystycznym lub medycznym będzie wymagać rejestracji w systemie ESTA. Sama rejestracja jest stosunkowo prosta, wymaga bowiem wypełnienia dedykowanego formularza. Koniecznym warunkiem jest dysponowanie paszportem z elektronicznym chipem, numer dokumentu też stanowi jeden z koniecznych elementów zgłoszenia. Uzyskane pozwolenie jest ważne przez okres dwóch lat, i jego posiadacz może w tym czasie wiele razy podróżować do Stanów.

Jeśli z jakiegoś powodu wniosek esta do stanów został odrzucony, to wówczas do dyspozycji jest standardowa procedura o przyznanie wizy, z rozmową z urzędnikiem konsulatu. Przy wypełnianiu wniosku ESTA można skorzystać z pomocy jakiegoś pośrednika. Zweryfikuje on dokładnie składane dokumenty, czy wszystko jest z nimi w porządku, a poza tym w razie ewentualnych problemów posłuży pełnym wsparciem i pomocą.