Sport

Stroje z logo dla entuzjastów siatkówki

Od wielu lat mówi się że naszym narodowym sportem jest najpopularniejsza piłka nożna, w jakiej niemniej jednak od lat nie mamy sukcesów za równo na polu sztandarowym jak i klubowym. Nie zmieniły tego nawet mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce oraz na Ukrainie w ubiegłym roku. Codziennie na wielu boiskach grają w piłkę kopane tysiące jeżeli nie miliony dzieci, jednak jeśli spojrzymy na pojęcie dziedziny narodowej pod innym kątem siatkówka będzie wysuwać się na czoło w tej klasyfikacji.

Od wielu lat Polska piłka siatkowa odnosi przeróżne sukcesy przede wszystkim jeśli gra toczy się o wyczyny reprezentacyjne, a treningi odbywają się wzdłuż i wszerz – treningi siatkówki. Wszystko rozpoczęło się na początku dwudziestego pierwszego wieku, kiedy tak właściwie to kobieca reprezentacja zdobywała złote medale na mistrzostwach Europy. Był to pierwszy od wielu lat sukces w grach zbiorowych dla stworzonego przez nas kraju. Wraz z biegiem czasu do poziomu „złotek”, jak była określana drużyna mistrzowska zaczęła dołować panowanie. Srebrny medal na mistrzostwach świata oraz pokonanie w półfinale Rosjan było wielkim świętem dla kibiców.

Stworzyło się w owym czasie coś na kształt mody na siatkówkę, a hale sportowe w czasie meczów ligowych czy reprezentacyjnych rozpoczęły wypełniać się do ostatniego miejsca. Brak animozji między klubami siatkarskimi oraz zwykłego chuligaństwa w halach sprawił, że mecze siatkarskie są swego typu świętem sportowym, na które chodzą całe rodziny z dziećmi bez obaw. Jakim sposobem coś idzie to idzie na wszelkich frontach, a to powiedzenie sprawdza się również i w tym wypadku, bo od paru lat przede wszystkim męskie zespoły ligowe osiągają niezmiernie właściwe wyniki w rozgrywkach pucharowych.

Awans do najwyższej czwórki siatkarskiej ligi mistrzów jest czymś pospolitym dla kibiców piłki siatkowej, a awans do fazy grupowej w piłce nożnej czymś nieosiągalnym. Gdyby hale sportowe zdołały pomieścić tyle kibiców ile stadiony piłkarskie, kto wie czy siatkówka nie przyciągnęłaby znacznie więcej kibiców. I oczywiście te przyczyny każą mi podejrzewać, iż od paru lat sportem narodowym dla ogromnej ilości ludzi w stworzonym przez nas kraju jest piłka siatkowa, a nie nożna.